Czerwone maki na Monte Cassino ...

Czerwone maki na Monte Cassino
Zamiast rosy piły polską krew.
Po tych makach szedł żołnierz i ginął
Lecz od śmierci silniejszy był gniew.
Przejdą lata i wieki przeminą,
Pozostaną ślady dawnych dni
I wszystkie maki na Monte Cassino
Czerwieńsze będą, bo z polskiej wzrosły krwi.

Tczewską tradycją staje się upamiętnienie rocznicy zdobycia Monte Cassino przez II Korpus Polski generała Władysława Andersa. W południe 18 maja w centrum miasta władze Tczewa i mieszkańcy wspomnieli kolejną rocznicę tego wydarzenia. Złożono kwiaty i wysłuchano pieśń „Czerwone maki na Monte Cassino” – słowa: Feliks Konarski, muzyka: Alfred Schütz. Naszą szkołę reprezentowała pani dyrektor Katarzyna Etmańska, poczet sztandarowy: Hanna Chamska z IIc, Martyna Klóskowska z IIe i Kacper Tuptanowski z IIc oraz młodzież z II b.

Czytaj więcej...

Chemicy w Laboratorium

16 maja uczniowie klasy II wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Chemii UG. Samodzielnie przeprowadzali doświadczenia chemiczne z zakresu chemii organicznej i nieorganicznej. Samodzielnie otrzymywani związki nieorganiczne: tlenki, kwasy, zasady oraz sole. Przeprowadzili spalenie prochu strzelniczego, który jest stosowany w fajerwerkach. Młodzi chemicy zapoznali się z pełni wyposażonym laboratorium, nabywali i doskonalili umiejętności pracy laboratoryjnej.

Czytaj więcej...

Witaj majowa jutrzenko…

3 maja tradycyjnie obchodziliśmy rocznicę uchwalenia konstytucji w 1791 roku. Zgodnie z tradycją tczewianie podczas uroczystej Mszy Świętej ponowiliśmy śluby zawierzenia Ojczyzny Maryi. Potem uroczyście zebrani przeszli na skwer Konstytucji 3 maja. Tu przemawiał pan starosta tczewski Tadeusz Dzwonkowski. Złożono kwiaty i wysłuchano koncertu chóru Passionata. Ważną rolę w obchodach majowego święta miała Harcerska Orkiestra Dęta pod batutą Magdaleny Kubickiej Netki, licznie zebrani harcerze i strażacy, którzy zademonstrowali po oficjalnych uroczystościach sprzęt gaśniczy. Naszą szkołę reprezentowały pani dyrektor Jadwiga Andrzejewska, pani wicedyrektor Katarzyna Etmańska i poczet sztandarowy: Hanna Chamska z IIc, Martyna Klóskowska z IIe i Kacper Tuptanowski z IIc.

Czytaj więcej...

II Pomorskiego Festiwalu Krótkich Filmów o HIV

25 kwietnia 2018 roku w Gdyńskiej Szkole Filmowej odbyło się rozstrzygnięcie II Pomorskiego Festiwalu Krótkich Filmów o HIV. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 12 prac z całego województwa, w tym "Dziewczyna z kolczykiem" w reżyserii Zuzanny Szymańskiej z IA. W filmie wzięli udział: Natalia Grzębska z IC, Filip Skonieczny z ID, Oliwia Świeczkowska z IIE oraz Zuzia Szymańska. Mamy przyjemność ogłosić, iż Zuzia zdobyła indywidualną nagrodę za najlepszą grę aktorską! Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na polu artystycznym!

Czytaj więcej...

To już jest koniec…

Tak, tak… kończą się zmagania konkursowe i olimpijskie z historii i wiedzy o społeczeństwie, została już „tylko” matura. W tym roku Kuba Kruszyński nie liczy czasu do matury z historii - ma zagwarantowane sukcesem w zeszłym roku na Olimpiadzie Historycznej 100 % na poziomie rozszerzonym.

12 kwietnia odbył się finał XIII Pomorskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym, gdzie wśród ok. 60 uczestników znalazła się nasza czwórka: Natalia Kosmala, Monika Wentowska, Janek Skerka i Oliwia Wrońska, reprezentowali oni również powiat tczewski. Wstydu nam nie przynieśli, a najbliżej upragnionego podium była Natalia.

Czytaj więcej...

Jesteś tutaj: Strona główna > Ogłoszenia