http://sklodowska.szkola.tczew.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajdy.rekrutacjagk-is-32.jpglink
http://sklodowska.szkola.tczew.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajdy.zdolni_z_pomorza_logogk-is-32.jpglink
«
»
Loading…

78 rocznica mordu w Lesie Szpęgawskim

24. września upamiętniono ofiary hitlerowskiego mordu w Szpęgawsku. Naszą szkołę reprezentowała pani dyrektor Katarzyna Etmańska, Aleksandra Krzemińska-Richert (nauczycielka historii) oraz grupa młodzieży. To tutaj są masowe mogiły osób zamordowanych podczas Krwawej Kociewskiej Jesieni 1939 roku.

We wrześniu 1939 roku Las Szpęgawski został wybrany przez niemieckiego okupanta jako miejsce masowych egzekucji. Pierwsi ofiarą mordu padli starogardzcy Żydzi, następnie zamordowano 88 pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie. Las Szpęgawski to również miejsce straceń polskiej inteligencji, działaczy społecznych i politycznych z Pomorza oraz duchownych. Od września 1939 r. hitlerowcy rozstrzelali około 7000 osób - także wielu tczewian.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jesteś tutaj: Strona główna > Ogłoszenia > 78 rocznica mordu w Lesie Szpęgawskim