http://sklodowska.szkola.tczew.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajdy.budynek_szkicgk-is-32.jpglink
«
»

Młodzi głosują - działania profrekwencyjne

21 października odbędą się wybory samorządowe. Zależy nam, aby nasza Mała Ojczyzna była sprawnie zarządzana. Kolejny raz włączamy się w działania zachęcające do udziału w wyborach. Niektórzy będą kandydowali, brali udział w pracach komisji przeprowadzających wybory, a większość pełnoletnich obywateli skorzysta z czynnego prawa wyborczego i zagłosuje na kandydata do rady miasta lub gminy, rady powiatu, sejmiku województwa i wybierze wójta/burmistrza lub prezydenta miasta. Na zajęciach wiedzy o społeczeństwie mówiliśmy o zadaniach i kompetencji samorządu gminnego/powiatowego/wojewódzkiego oraz tego, jak samorząd wpływa na nasze codzienne życie, o potrzebie dogłębnego poznawania programów wyborczych kandydatów i świadomego głosowania, konsekwencji niskiej frekwencji i absencji wyborczej części wyborców (np. młodych ludzi), rozważaliśmy argumenty za i przeciw wprowadzeniu przymusu wyborczego (obowiązku głosowania).

Centrum Edukacji Obywatelskiej nie organizuje młodzieżowych wyborów samorządowych w ramach programu "Młodzi głosują", ponieważ wybieranie organu prowadzącego szkołę przez uczennice i uczniów okazuje się nierzadko problematycznym wydarzeniem na forum lokalnym.

My podjęliśmy pewne ryzyko, a zarazem prawybory prezydenta Tczewa były częścią podsumowującą dotychczasowe działania. Prawybory miały być widoczną częścią, obok plakatów, działań profrekwencyjnych. Czy tak się stało?

16 października na terenie szkoły przeprowadziliśmy prawybory prezydenta Tczewa. Wiemy, że większość z uczniów nie ma 18 lat i w tym roku nie będzie mogła głosować, pamiętamy również  o tym, że wielu spośród nas mieszka poza Tczewem i też nie będzie mogła bezpośrednio wpłynąć na wybór włodarza Grodu Sambora. Uwarunkowania naszego sondażu są dość jasne - to tylko etap pewnych działań - zachęcamy do głosowania.

Teraz trochę faktów: uprawnionych do głosowania było 471 osób, głosowało 175 (37,15%!), 4 głosy nieważne, a poszczególni kandydaci otrzymali następującą liczbę głosów:

  • Chełstowski Marcin Sebastian - 12 głosów,
  • Dżeżdżon Wojciech Leszek - 38 głosów,
  • Dzwonkowski Tadeusz Adam - 18 głosów,
  • Nitza Iwona Beata - 20 głosów,
  • Pobłocki Mirosław Stanisław - 62 głosy,
  • Urban Zbigniew Antoni - 21 głosów.

Nad przebiegiem prawyborów czuwali: Janek Skerka (przewodniczący), Oliwia Wrońska, Maksymilian Nydza i Wojtek Wesołowski. Dodatkowym wydarzeniem była próbna ewakuacja szkoły.

Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie i bierzmy się do roboty…

Jesteś tutaj: Strona główna > Ogłoszenia > Młodzi głosują - działania profrekwencyjne