http://sklodowska.szkola.tczew.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajdy.budynek_szkicgk-is-32.jpglink
«
»

80. rocznica agresji radzieckiej na Polskę

17 września 1939 roku Związek Radziecki wypełniając zobowiązania wynikające z paktu Ribbentrop-Mołotow, występując jako sojusznik hitlerowskich Niemiec, zadał cios w plecy broniącej się samotnie od 1 września Polsce. Tczewianie oddali hołd obrońcom i tysiącom obywateli polskich, którzy znaleźli się pod okupacją radziecką. Dzień ten jest również obchodzony pod nazwą: Dnia Sybiraka. W południe spotkaliśmy się przy pomniku ofiar stalinizmu, opodal Zespołu Szkół Technicznych im. komandora Antoniego Garnuszewskiego w Tczewie. Naszą szkołę reprezentowała pani wicedyrektor Katarzyna Etmańska, poczet sztandarowy: Angelika Dzięgielewska, Wiktoria Zając i Karol Przystrzelski oraz uczniowie z klasy Ibg.

O 18.30 w tczewskiej farze odprawiono mszę świętą za Ojczyznę. Następnie zapalono symboliczny znicz pod tablicą upamiętniającą miejsce obozu przejściowego, która znajduje się na budynku Fabryki Sztuk. Na dziedzińcu Fabryki Sztuk występowała młodzież prezentując okolicznościowe wiersze. Naszą szkołę reprezentowała Kornelia Glazer z IIc, która mówiła wiersz Kazimierza Wierzyńskiego „Msza żałobna w katedrze nowojorskiej”. Kornelię do wystąpienia przygotował pan Paweł Paziak. Zebrani wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne. Animatorem wydarzenia był pan Stefan Kukowski i Młodzież Wszechpolska. Naszą szkołę reprezentowała pani dyrektor Jadwiga Andrzejewska z młodzieżą.

Jesteś tutaj: Strona główna > Ogłoszenia > 80. rocznica agresji radzieckiej na Polskę