http://sklodowska.szkola.tczew.pl/modules/mod_image_show_gk4/cache/slajdy.budynek_szkicgk-is-32.jpglink
«
»

8 grudnia 1920 roku zainaugurowano naukę w Szkole Morskiej

TAK PISAŁ KRONIKARZ:
1920 rok 8 grudnia: w obecności adm. K. Porębskiego, w dniu Święta Maryjnego, odbyło się uroczyste otwarcie Szkoły Morskiej w Tczewie i podniesienie bandery Polskiej Marynarki Handlowej na gmachu szkolnym. Kierownictwo Szkoły Morskiej i zaproszeni goście zasiedli do świątecznego obiadu z pieczoną gęsią jako daniem głównym – co weszło do szkolnej tradycji.

Sto lat później było skromniej - z różnych przyczyn. 6 grudnia o 11 w tczewskiej farze odprawiono mszę św. w intencji stulecia Szkoły Morskiej. Około południa w budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie odsłonięto pamiątkową tablicę. Wręczono również medale i odznaczenia. Prezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków pan Stanisław Śliwa decyzją z dnia 21.09.2020 uhonorował: Starostwo Powiatowe w Tczewie Orderem Honorowym Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Tczewa – pana Mirosława Pobłockiego Złotym Honorowym Krzyżem Związku Piłsudczyków, Starostę Tczewskiego – pana Mirosława Augustyna Medalem 100-lecia Bitwy Warszawskiej – Cudu nad Wisłą. Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego pan Tomasz Chamera uhonorował Medalem 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego: Starostwo Powiatowe w Tczewie, Urząd Miejski w Tczewie, I Liceum Ogólnokształcące w Tczewie.

Medale Dowódcy ORP „Gdynia” por. mar. Stanisława Kosko otrzymali: Zespół Szkół Technicznych im. Komandora Antoniego Garnuszewskiego, pani Alicja Gajewska – dyrektor Fabryki Sztuk w Tczewie. Medale por. mar. Eugeniusz Pławskiego ”Do bandery! Banderę podnieść! Puck 10.02.1920 r.” otrzymali: I Liceum Ogólnokształcące w Tczewie, pani Magdalena Olszewska, pan Józef Ziółkowski. Medale wręczał profesor kapitan żeglugi wielkiej Daniel Duda. Starosta pan Mirosław Augustyn wręczył Filary Powiatu Tczewskiego: prof. kpt. ż. w. Danielowi Dudzie, prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adamowi Weintrit i prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Henrykowi Śniegockiemu. Ze względu na sytuację emidemiologiczną niestety wszystkich nie gościliśmy w naszej szkole.

Pan Kazimierz Ickiewicz zaprezentował swoją najnowszą publikację: Szkoła Morska w Tczewie 1920-1930. Szkice historyczne. Nad wszystkim czuwała pani dyrektor Jadwiga Andrzejewska, społeczność szkolną reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Emilia Lewandowska, Weronika Peplińska i Emil Sykut.

http://bibliotekacyfrowa.eu/Content/53085/48676.pdf

https://mbp.tczew.pl/wp-content/uploads/2007/01/alma_mater_mariniensis.pdf

https://www.youtube.com/watch?v=oq1dxw5Y2jM&feature=emb_title

Jesteś tutaj: Strona główna > Ogłoszenia > 8 grudnia 1920 roku zainaugurowano naukę w Szkole Morskiej